مقالات

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان باید به گونه‌ای باشد که باعث زیباتر شدن نمای خارجی ساختمان شود. نورپردازی نمای ساختمان باید به نحوی باشد که افراد و عابرین پیاده را تحت تاثیر قرار دهد. این موضوع در اکثر مواقع باعث زیبایی ساختمان به میزان ۲ تا ۳ برابر شده است.
نورپردازی نمای خارجی ساختمان در زیباتر به نظر رسیدن آن تاثیر به سزایی دارد و حتی باعث زیبا به نظر رسیدن شهر هم خواهد شد و از یک طرف ساختمان را زنده و پویا نشان می‌دهد.
نورپردازی نمای ساختمان با روش ها و اشکال متفاوتی انجام می‌شود. به طور مثال یا بخشی از ساختمان نورپردازی شده یا کل نمای خارجی ساختمان نورپردازی خواهد شد. در دوران قدیم فقط ساختمان‌های بزرگ و مرتفع نورپردازی می‌شد ولی امروزه می‌توان انواع و اقسام ساختمان‌ها مانند هتل ، بانک‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید تجاری و تفریحی؛ تالارهای عروسی، کودکستان ها و امثالهم را نورپردازی کرد. از آن جایی که نورپردازی باعث زیبا به نظر رسیدن ساختمان می‌شود بنابراین اکثر مالکان دوست دارند که با نورپردازی، ساختمان زیباتر به نظر برسد.
نورپردازی نمای خارجی ساختمان در زیباتر به نظر رسیدن آن تاثیر به سزایی دارد و حتی باعث زیبا به نظر رسیدن شهر هم خواهد شد و از یک طرف ساختمان را زنده و پویا نشان می‌دهد.

روش‌های مختلف نورپردازی نما ساختمان

نورپردازی خشن

نورپردازی خشن برای نشان دادن بافت‌های کوچک و سطوح و عناصر معماری در نمای ساختمان‌ها به کار برده می‌شود. با استفاده از این روش نمی‌توان سطح گسترده‌ای از بنا را نشان داد زیرا وسایل و ابزار‌های نورپردازی بر روی همان قسمت‌ها و سازه‌هایی که قرار است بیشتر مورد توجه و دید قرار بگیرند نصب می‌شوند.

نورپردازی یکدست

نورپردازی یک دست و نرم، معمولا از یک نقطه در مجاورت نمای ساختمان انجام می‌شود. در این روش می‌توان نما را بصورتی یک نواخت و در سطح وسیعی روشن کرد.

نورپردازی از داخل و خارج

در این روش از پنجره‌ها، نرده بالکن و عناصری که روی نمای خارجی ساختمان قرار دارند استفاده می‌شوند. مثلا به لبه‌های خطوط به کار رفته در نمای خارجی ساختمان با استفاده از فیبرهای نوری و همینطور لامپ‌های نئونی جلوه می‌بخشند تا طول و حجم ساختمان بیشتر به چشم بیاید. این روش نورپردازی نمای ساختمان، ظاهر ساختمان را چشمگیر و جذاب می‌کند.

نورپردازی یکدست

با نورپردازی تاکیدی بنا نقشی ماندگار در ذهن بیننده به جای می‌گذارد. پنجره‌ها، ستون‌ها و بالکن‌ها مناطقی هستند که با تاکید بر روی آن‌ها هارمونی کلی بنا به نمایش در می‌آید. به عنوان مثال، با تاکید بر روی ستون‌های پلان ساختمان، بلندی و استحکام بنا را به مخاطب القا می‌شود.

بازگشت به لیست