نورپردازی سالن های ورزشی

estakhr
نور پردازی سالن‌های ورزشی باید به گونه‌ای باشد که تماشاچیان و بازیکنان بتوانند سالن ورزشی را در بهترین شرایط مشاهده کرده و حرکات ورزشی را انجام دهند.

سالن ورزشی مکانی است که در آن فعالیت ورزشی انجام می‌شود. در برخی سالن‌های ورزشی مثل والیبال؛ نورپردازی در کناره های سالن ورزشی انجام می‌گیرد، بخاطر این که ورزشکار و بازیکن از فضای داخل سالن ورزشی استفاده می‌کند.

نور پردازی سالن‌های ورزشی در ورزش‌های آبی

نورپردازی سالن های ورزشی در ورزش های آبی به نحو متفاوتی است، به طور مثال در ورزش واترپلو ، نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که باعث آزار و اذیت چشم بازیکن نشود ولی در ورزش شنا، نورپردازی باید به نحوی باشد که بازیکن بتواند خطوط داخل استخر را نیز مشاهده کند.

برای نورپردازی در استخرها باید مواردی را رعایت کنیم که در زیر بصورت مختصر اشاره شده است.

از آن جایی که آب نور را منعکس می‌کند، پروژکتورها باید به موازات استخر جایگذاری شده تا چشمان بازیکنان را اذیت نکرده و موجب خیرگی نشود.

چراغ‌هایی با روشنایی بیشتر مناسب استخرهایی با سقف پایین است، و بهتر است که چراغ‌های LED کم مصرف را به تعداد بالا در کناره های استخر استفاده کنید. با یک منبع تغذیه می‌توانید عمر چراغ‌ها را افزایش داده و در استفاده از درایورLED به ازای هر چراغ صرفه جویی خواهید کرد.

روشنایی دکوراسیونی در استخرهای خانگی و هتل و تفریحی حائز اهمیت است. شرکت‌ها می‌توانند فیبر نوری را در کف استخر یا سقف تعبیه کنند، نورپردازی دکوراسیونی را ایجاد کنند. چراغ‌های LED کوچک که به فاصله کمی از لبه استخر کار گذاشته می‌شوند باعث خواهد شد تا استخر زیباتر و شیک‌تر دیده شود. سیستم‌های هوشمند تغییر رنگ نور به زیبایی هر چه بیشتر استخر کمک خواهد کرد.

بهتر است از چراغ‌ها و پروژکتورهای ضد رطوبت استفاده شود و بهترین IP برای چراغ‌های سالن ورزشی شنا، ۴۴ است. چراغ های مقاوم نسبت به رطوبت آب ، روشنایی بیشتر و با کیفیت تری را تولید می‌کنند.

میزان روشنایی چراغ‌های رنگی باعث آرامش بصری برای استفاده کنندگان استخر خواهد شد. می توان با دو ردیف چراغ هایLED ۱۵۰ واتی که در ارتفاع ۵.۳ متری نصب می شود، روشنایی یک استخر به طول ۲۵ متر، و عرض ۱۶.۵ متر و را تامین کرد، حتی می‌توان از چراغ‌های لوکس در کف استخر هم استفاده کرد.

مقاومت در برابر اکسیداسیون ناشی از ترکیب رطوبت و آب جزء مشخصه مهم چراغ‌ها و لامپ‌های سالن‌های ورزشی شناست. بهتر است که بدنه خارجی این چراغ‌ها، از ورقه فولادی ضد زنگ طراحی و تولید شود. نصب چراغ ها در کناره استخر باعث خواهد شد تا محیط استخر زیباتر به نظر رسیده و بدین ترتیب باعث آزار و اذیت بازیکنان نخواهد شد.

طراحی روشنایی زمین تنیس

از آنجا که در زمین تنیس توپ با سرعت بسیار زیادی در زمین جابه جا می شود، سیستم روشنایی در زمین تنیس باید حداقل میزان سایه و حداقل میزان خیرگی را ایجاد کند و کنتراست کافی بین توپ و محیط اطراف ایجاد نماید.

به منظور جلوگیری از ایجاد خیرگی، چراغ ها نباید درست بالای زمین قرار بگیرند.

حداقل ارتفاع نصب چراغ در زمینهای تنیس برابر ۹ متر، است.

استفاده از پروژکتورهایی با لامپ های هالوژن در روشنایی زمین های تنیس در گذشته مرسوم بوده است. امروزه با توجه به طول عمر بالا و راندمان بیشتر لامپ های متال هالید، توصیه می شود از پرژکتورهایی با لامپ های متال هالید استفاده شود.

برای اینکه بتوان مسیر حرکت توپ را که با سرعت بالایی در حال حرکت است تشخیص داد، توصیه می شود از پروژکتورهایی با زاویه تابش باز استفاده نمود.

معمولا چراغ ها در زمین تنیس به موازات خطوط کناری زمین قرار می گیرد. با این حال، چراغ ها باید حداقل ۳ متر از خط انتهایی زمین فاصله داشته باشند. زیرا این محدوده، به ویژه در هنگام سرویس زدن در محدوده دید بازیکنان قرار دارد.